KONERJİ Mühendislik Ltd.Şti. Hamam ısıtma sistemleri , Türk Hamamı ısıtması , göbektaşı ısıtma , kablolu hamam ısıtma , borulu hamam ısıtma

1998 den günümüze süregelen hamam ısıtma tecrübesi

Isıtıcı Kablolar ve Özellikleri

Isıtma Boruları ve Çözümler

Hamamlarda Havalandırma

Eve Hamam Yapabilir miyiz?

ANA SAYFA

 
 
Başlangıç  

►Hamam Nasıl Isınır ?

 

►Hamam Nasıl Yapılır ?

 

►Hamam Tarihi

 

►Türk Hamamı

 

►Hamam Isıtması

 

►Kablolu Hamam Isıtma

 

Hamamlarda Havalandırma

 

►Borulu Hamam Isıtma

 

►Villa Hamamları

 

►Daire Hamamları

 

►Butik Otel Hamamları

 

►Masaj Salonu Hamamları

 

►SPA Hamamları

 

►Büyük Otel Hamamları

 

►Hamam Termostatları

 

Sıcak Su Sistemleri

 

►Hamam Isıtıcı Cihazları

 

►Montaj/Kullanım Klavuzu

 

E-Bröşürler(PDF)

 

Yeni Ürünlerimiz

 

►Hizmetlerimiz

 

Diğer Sitelerimiz

 

Referanslarımız

 

Kalite Belgelerimiz

 

Sık Sorulan Sorular

 
   
   

borulu yerden ısıtma , kablolu yerden ısıtma

 
   

Diğer Ürünler/Hizmetler

 

Elektrikli Banyopan

 

Havlu Kurutucu

 

Ayna Buğu Önleme

 

Sauna

 
   
   

 

 

 

 

 

 

 

 Türk Hamamı ısıtması , Kablolu hamam ısıtması , hamam göbektaşı ısıtması , elektrikli hamam ısıtma , borulu hamam ısıtma , karbon ısıtma filmi , parke altı ısıtma , kış bahçesi ısıtma , cami ısıtma , ayna ısıtma , buğu önleme ,Zeminden/tabandan Isıtma, Duvardan Isıtma, Tavandan Isıtma, Yerden Soğutma, Duvardan Soğutma sistemlerini güvenle ilk elden sunuyoruz.

  ............. 16.GURUR YILIMIZ...

Tarihten Günümüze Hamamlar

Tarihten günümüze kadar hamamlarda ısıtma sistemi muhtelif şekillerde uygulanmıştır. Tarihteki hamamlarda bile yerden ısıtma - duvardan ısıtma başarılı bir şekilde uygulanmıştır. Günümüzde değişen sadece malzeme olmuştur. Mantık olarak hamam ısıtma sistemi değişmemiştir. Göbek taşları hep en sıcak bölge olmuştur. Türkiye.de bulunan birçok eski hamam firmamızın mühendislerince ayrıntılı olarak incelenmiştir.

Tarihin derin dönemlerinden günümüze kadar hamamları genel olarak incelediğimizde ısıtma sistemlerindeki mantığın aynı olduğunu görebiliriz. Hamamlar her dönemde yerden ve duvardan ısıtılmıştır. İlk dönemlerde sıcak dumanlarla ısıtılma yapılmıştır. Günümüzde duman yerine sıcak su yada ısıtıcı kablolarla aynı ısıtmayı yapıyoruz.

 

 Hamam ve Tarihi

 Bilinen ilk genel Roma hamamı Pompei'deki Stabia Hamamı... Bu hamam M.Ö. 150 yılına doğru inşa edildikten sonra eklerle genişletilmiş. Dünya tarihine Romalılar tarafından armağan edilen hamam geleneği, Roma İmparatorluğu'nun M.S. 5. yüzyılın başında yıkılmasıyla eski mimari ihtişamını kaybetmiş olsa da, Doğu Roma'da (Bizans) sürdürüldü.
 Görkemli yapılar olan Roma hamamları, Osmanlı da dahil olmak üzere kendisinden sonra gelen İslam uygarlıklarının yıkanma kültürlerini büyük ölçüde etkiledi. Hamam, Türkçe'de "ısıtmak, sıcak olmak" anlamındaki Arapça "hamm" sözcüğünden geliyor. Hamam sözcüğü yaygın olarak günümüzde de kullanılmakla beraber, Anadolu'nun bazı bölgelerinde hamama "sıcak" ya da "ısıcak" da deniyor.

tarihi roma hamamı ısıtılması

tarihi hamam duvar ısıtması

 MÖ. 5. Yüzyıl sonlarında, Olympia'daki hamamın ilk evresinde görülen ilkel zeminden ısıtma sistemi, ilk hypokaust sistemi olarak düşünülebilinir. Ancak gerçek anlamda hypokaust sistemi, hamamın MÖ2. Yüzyıl sonu veya MÖ 1. Yüzyıl başına tarihlenen dördüncü evresinde görülmektedir. Teknik gelişmelerle birlikte hamam, Grekler'in günlük yaşantısına giderek daha fazla girmiştir. Fakat Yunanlılar'da, Romalılar'da olduğu gibi gelişmiş, bağımsız hamam yapılarına rastlanmamaktadır. Yunanlılardan esinlenen Romalılar, MÖ. 2. Yüzyıl içinde hayır sahiplerinin yaptırdığı genel hamamları halkın istifadesine açmışlardır. Böylece hamamlar MÖ. 1. Yüzyıl'dan başlayarak, imparatorluk Dönemi süresince, tüm Roma ve eyaletlerinde çok sayıda yapılmış ve İmparatorluk Dönemi'nde de büyüklük ve lüks açısından doruğa ulaşmıştır

 Eski Yunan medeniyetinde tabii ve şifalı sular etrafında, tesisler inşa edildiği bilinmektedir. Hamam esas olarak mimari karakterini Roma çağında yakalamıştır. Bu dönemde oldukça geniş alanlar üzerine kurulan hamamlar, temizliğin yanı sıra sportif ve kültürel etkinliklerin de merkezi olmuştur. Halk hamamlarının yanımda, üst tabakaya hizmet veren hamamların da çok yaygın olduğu bu dönemde, yapıların içinde abartılı süslemelere yer verilmiştir

hamam ısıtma borusu , Eski Yunan medeniyetinde tabii ve şifalı sular etrafında, tesisler inşa edildiği bilinmektedir. Hamam esas olarak mimari karakterini Roma çağında yakalamıştır. Bu dönemde oldukça geniş alanlar üzerine kurulan hamamlar, temizliğin yanı sıra sportif ve kültürel etkinliklerin de merkezi olmuştur. Halk hamamlarının yanımda, üst tabakaya hizmet veren hamamların da çok yaygın olduğu bu dönemde, yapıların içinde abartılı süslemelere yer verilmiştir

SARDES antik kenti SPA

 Bu hamamda insan peş peşe farklı sıcaklıklardaki (sıcak hava) ve nemli (buhar) odalarda kalır. Bu odalarda sıcaklık 40 ile 70 C arasında değişmektedir.

 Arkeolojik kazılarla bulunmuş hamam kalıntıları EFES Antik Şehri , Labranda Antik Kenti ,  Sardes Antik Şehri , Leodikya Antik Şehri ve Torbalı yakınlarındaki Metropolis Antik şehrinde çok açık şekilde görülebilir. Burada yapılan sistemlerde tabandan ve duvardan ısıtma sistemleri kullanılmış ve hala bu kalıntılarda ısıtma borularını görebilirsiniz.

iletişim ve görsel iletmeniz için çalışma saatlerinde kullanıma açıktır.   WhatsApp İletişim Hattı : 0 533 629 59 69 ( Mesai Saatlerinde)
iletişim bilgilerimiz . proje ve diğer bilgiler için telefon yada mail adresimizi kullanabilirsiniz.
Çalışma Saatleri: Hafta İçi 08.30 -17.30 Cumartesi : 09.00-13.00

Kablolu Hamam Isıtma Malzemeleri

Borulu Hamam Isıtma Malzemeleri

Sauna imalatı için Tıklayınız

Elektrikli Banyopan için Tıklayınız

Kablolu Hamam Isıtma İçin Termostatlar

Borulu(Sulu) Sistemler İçin Termostatlar

Sulu Sistemler İçin Kompakt Karışım Devresi

Türk hamamı kuşadası ısıtma sistemi

spa ve Türk hamamı Turgutlu

Bodrum otel hamamı ısıtması

Turgutreis spa ve hamam ısıtması

fethiye hamam ısıtması

         
Ramada otelleri hamam ısıtması

Özdere , kuşadası otel hamam ısıtma sitemleri

Otel hamam ısıtması

Otel spa hamam ısıtma

alaçatı port kablolu ısıtma